Aby nabyć umiejętność uprawiania muzyki na dobrym poziomie trzeba było podjąć naukę śpiewu lub gry na wybranym instrumencie. Można było pobierać prywatne lekcje u wykształconego muzyka lub zostać uczniem którejś ze szkół działających w mieście.
W dawnej Bydgoszczy istniały następujące szkoły gdzie uczono muzyki: parafialna przy farze, szkoła przy kościele karmelitów i w kolegium jezuickim.
Budynek szkoły parafialnej przy Farze zbudowany w XIX w. na miejscu poprzedniej szkoły |
Najstarszym ośrodkiem gdzie umuzykalniano społeczeństwo bydgoskie była szkoła parafialna przy Farze. Istniała już ona po 1466 r. Założone przy tym kościele Bractwo Bożego Ciała nałożyło na prowadzących tę szkołę obowiązek uświetniania swym śpiewem nabożeństw brackich. Poziom nauczania sztuki wokalnej w wyżej wymienionej szkole stał na dość wysokim poziomi. Lekcje prowadzili nieraz sami kantorzy Fary jak Tomasz Znój z Krobii w (koniec XVI i w pierwszej połowie XVII w.). W protokołach wizytacji z końca XVI w. zachowały się uwagi , że poziom nauki w tej szkole, której uczniowie byli zobowiązani do śpiewu podczas różnego rodzaju nabożeństw, był dość wysoki.
Ośrodki do kształcenia gry na instrumentach znajdowały się w Bydgoszczy na pewno w dwóch miejscach: w klasztorze karmelitów i u Jezuitów.
Klasztor karmelicki był spośród bydgoskich ośrodków zakonnych najpoważniejszym krzewicielem kultury muzycznej. Najprawdopodobniej posiadał on skryptorium ksiąg muzycznych. Istniejące przy klasztorze bractwa kościelne występowały podczas różnych uroczystości. Przypuszcza się, że przy kościele karmelitów istniała kapela karmelicka, która grała podczas odpustów i i zebrań. W XVII wieku przy klasztorze działała także bursa muzyczna. Uczniowie zapoznawali się w niej nie tylko z muzyką kościelną, lecz ze wszystkimi jej rodzajami. Nauka w bursie trwała 7 lat, a świadczenia finansowe ciążące na rodzicach uczniów były wysokie. Po zakończeniu nauki, uczniowie mogli odbywać studia na wyższym poziomie u karmelitów poznańskich, gdzie studiowali teoretyczne traktaty muzyczne oraz uczyli się muzyki im współczesnej.
Kościół_Karmelitów_-_panorama_z_1802 |
Bursa muzyczna istniała też w kolegium Jezuitów. Uczono tu śpiewu i gry na instrumentach także takich, których nie używano w kościele. Jezuici posiadali też złożoną ze swoich uczniów kapelę muzyczną. W cytowanych już „Szkicach z dziejów dawnej Bydgoszczy. XVI-XVIII w.”, ( s. 123) autorzy Zenonn Guldon i Ryszard Kabacński piszą: „[…] obdarowanie jezuitów bydgoskich drogocennym krzyżem przez biskupa Kaspra Działyńskiego było połączone z wykonaniem przez muzyków pasji o Męce Pańskie, śpiewanej na jutrzni wobec licznej rzeszy wiernych. Czasem zdarzyło się i tak, że dobroczyńcy zastrzegali w swoich legatach przeznaczenie części zapisanych sum na uprawianie muzyki. Jan Mikołaj Danielewicz, cedując na rzecz jezuitów sumę 1000 florenów polskich, zastrzegł sobie w każdy piątek, w ciągu całego roku, koncert kapeli przed cudownym krzyżem (1637). Podczas uroczystości kościelnych organizowanych przez jezuitów dla uczczenia św, Franciszka Ksawerego, św. Ignacego Loyoli bądź Krzyża Świętego występowały najczęściej kapela i chór (np. w 1689 r.) .Podobne uroczystości organizowano aż do rozbiorów."
Bydgoszcz_panorama_1838. Na dalszym planie wieże kościoła Jezuitów |
Udowodnione są związki Jezuitów jako zakonu z operą (kompozytorzy Jezuici: Włoch Domenico Zipoli i Szwajcar Martin Schmid, zob. wikipedia). Można przyjąć więc, że inscenizacje przedstawianych w Bydgoszczy oratoriów mogły mieć pewne cechy tego gatunku muzycznego i były na wysokim poziomie. W drugiej połowie XVII w. wystawiano tu regularnie m. in. dialogi pastoralne i oratoria. Jezuici stworzyli w mieście profesjonalny teatr (od 1623 r. ), dla którego przeznaczono specjalną salę ze sceną sukcesywną, która mogła mieścić ok. 300 osób. Scena taka posiadała po bokach urządzenia umożliwiające zmiany dekoracji w trakcie spektaklu.
Bydgoszcz- ratusz. Dawniej budynek kolegium jezuickiego |
Jak wynika z istniejących opracowań z usług kapeli jezuickiej korzystało nie tylko środowisko kościelne, ale także władze miejskie. Przedstawienia z muzyką i śpiewami odgrywane przez uczniów organizowano także z okazji wizyt dostojników: królów, biskupów, starostów. Na przykład jest udokumentowane, że w 1623 r. uczniowie kolegium jezuickiego powitali króla Zygmunta III, który w drodze do Gdańska wstąpił do Bydgoszczy. Uczcili oni go śpiewem pochwalnym i dialogami w bramie miejskiej, następnie w kościele farnym, a na zakończenie we własnej auli szkolnej. Wspomnianą salę bydgoskiego kolegium jezuickiego wykorzystywano aż do czasu, kiedy powstał teatru miejski. Tradycje muzyczne kontynuował teatr bydgoski, którego pierwszy stały budynek wzniesiono w 1824 r. na fundamentach rozebranego kościoła mariackiego karmelitów.
Bydgoszcz to piękne, muzyczne miasto, gdzie muzyka ma swoja bogatą historię, o którą przez pokolenia dbano i ją kultywowano. Stąd bierze się tu wielość i różnorodność placówek związanych z muzyką, reprezentujących poziom ogólnopolski, a niektóre z nich niewątpliwie europejski. Potwierdzeniem tego poglądu jest decyzja UNESCO, które 31. października 2023 r. nadało Bydgoszczy tytuł Miasta Kreatywnego w Dziedzinie Muzyki. Obecność Bydgoszczy w Sieci UNESCO daje możliwość rozwijania i realizację projektów, a także szansa na zawiązanie współpracy z innymi Miastami Muzyki UNESCO na świecie, a tym samym wzmocnienie współpracy międzynarodowej, wymiana dobrych praktyk i perspektywa rozwoju innych dziedzin kultury.