Dziecięcy świat wiedzy/ takiesobieblogowanie.blogspot.com

piątek, 17 lutego 2023

Macierzyństwo i społeczeństwo

Matka - osoba niezwykle ważna (jeśli nie najważniejsza) w życiu każdego człowieka. To ona mówi nam co dobre, a co złe, wskazuje nam właściwą drogę, pragnie dać nam wszystko co najlepsze i najbardziej wartościowe. Rola matki jest znacząca w życiu każdego człowieka, szczególnie dziecka. To ona ma „zbudować fundament” wartości człowieka i decydować jak będzie wyglądało jego życie. Ukształtowanie kręgosłupa moralnego człowieka rozpoczyna się już od czasów niemowlęcych. Jeżeli dziecko nie otrzyma miłości od matki, to na pewno nie będzie jej okazywało innym, gdyż samo nie zazna jej we własnym domu.



W sztafecie pokoleń kobiety odgrywają kluczową rolę, Gdyby nie ich poświęcenie, ryzyko związane z porodem, praca związana z prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci; praca, która nie kończy się o godzinie szesnastej, ale trwa do czasu aż dzieci usną. Chciałabym dodać, że zaczyna się ta praca przed godziną 6. rano, bo na tą godzinę przypada pierwsze karmienie niemowlaka, a więc matka musi wstać przed tą godziną, aby to jedzenie przygotować. Trzeba też wspomnieć o nieprzespanych nocach, kiedy dzieci chorują. Kiedy mama wraca do pracy po urlopie wychowawczym, przy trojgu dzieciach, musi wstać co najmniej o 45 minut wcześniej (niż gdyby wstawałaby tych dzieci nie posiadała), aby przygotować im śniadanie w domu i do szkoły. Aby temu sprostać wstawałam o godzinie 5.40. Do pracy szlam na godzinę 7.30. 


 

Anna Zachorowska-Mazurkiewicz – ekonomistka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w wywiadzie w „Gazecie Bydgoskiej” z 10. sierpnia 2015 r. m.in. tak mówi: „Gospodarka opiera się na pracy, ziemi i kapitale. Mamy dyskurs, który krąży wyłącznie wokół kapitału. Zastanawiamy się, co zrobić, żeby się u nas pojawił, jaki, w jakiej formie. Nie ma dyskusji o pracy. A jeżeli już jest, to wyłącznie o istniejących zasobach – mamy grupę ludzi i chcemy ją popchnąć w jakimś kierunku. A przecież ludzie skądś się biorą. W Polsce traktuje się dzieci jako prywatną sprawę gospodarstwa domowego. I to przekłada na taki przyrost naturalny, jaki mamy w Polsce – wskaźnik dzietności wynosi 1,3, podczas gdy odtwarzalność wymaga 2,1 na kobietę. Prosty rachunek – do 2030 r. liczebność Polski spadnie o parę milionów osób. […] Lubię czytać Adama Smitha, który pisał, że to nie jego matka, ale rzeźnik i piekarz dostarczali mu obiad na stół. Smith nie zauważał pracy swojej matki i do dziś jest ona niewidoczna dla ekonomistów, bo jest nieodpłatna.”


Lekceważenie roli i pracy matek zaowocowało spadkiem liczby urodzeń do tego stopnia, że jest ona na granicy zastępowalności pokoleń. Gdyby nie kobiety, ważne role i funkcje, które wykonują mężczyźni, nie były nikomu potrzebne. To dzięki kobietom politycy mają nad kim sprawować władzę, ma kto bronić naszej ojczyzny, budowniczowie mają komu budować domy, a księża mają dla kogo odprawiać mszę świętą.

[…] dzieje człowieka poczynają się na nowo od łona każdej z matek pośród bogactwa języków, kultur i ras.” ( Jan Paweł II „Orędzie na Boże Narodzenie Urbi et Orbi 1987”).

Jan Paweł II naucza także, iż specyficznym powołaniem kobiety jest to, iż Bóg w sposób szczególny powierza jej człowieka, konkretnych, potrzebujących troski ludzi. Kobiety świadome swej godności i swego powołania, mogą wspólnie z mężczyznami podejmować odpowiedzialność za losy ludzkości, tak w życiu prywatnym, jak na arenie życia publicznego”. („Kronika kobiet”, Warszawa 1993/ s. 1988).



Kim jest matka i jakie obowiązki niesie jej życie pisze ks. M. Maliński („Modlitwa na każdy dzień” s. 204), który jako duchowny czyni odniesienie do Matki Bożej. Opisuje on rolę każdej matki w sposób bardzo trafny: „W Niej składamy hołd tym kobietom, które część swojego życia oddały drugiemu człowiekowi: ciągi nieprzespanych nocy, dnie wypełnione gotowaniem kaszek i podgrzewaniem mleka, praniem pieluszek, drżeniem o każdy kaszel i każdy skok temperatury; w bezustannym zalataniu, żeby ze wszystkim zdążyć; potem troską o każdy samodzielny krok małego człowieka, który zaczyna nieporadnie wchodzić w życie – mając w perspektywie samotność. W Niej oddajemy hołd kobietom, które słowu „kocham” nadały najpełniejszy kształt.”



Nie politycy tworzą przyszłość narodu, a robią to matki, które dobrze wypełniają swoje obowiązki. Mają one prawo, aby je szanować i poważnie traktowa ich problemy i ich głos na forum społecznym we wszystkich aspektach życia ludzkiego .

Naród, który nie traktuje poważnie kobiet, w tym macierzyństwa, jest skazany jeżeli nie na zagładę to na pewno na degradację.

Mistrzowie kształtują uczniów, matki tworzą ludzi” – Zygmunt Krasiński




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz