Dziecięcy świat wiedzy/ takiesobieblogowanie.blogspot.com

niedziela, 26 czerwca 2022

Muzyka o Bydgoszczy - cz. 3

    Wiele piosenek o Bydgoszczy ukazało się na płytach. Są wśród nich zarówno te wymienione powyżej jak i inne. Jest to wspomniana przez mnie płyta wydana w latach sześćdziesiątych z kompozycjami Zbigniewa Lachowicza do tekstów Oli Obarskiej pt. „Bydgoszcz jedyne miasto” i „Zielono jest w naszej Bydgoszczy” śpiewanymi przez Irenę Santor, a wydanej przez Polskie Nagrania (N 0688).

 



    „Bydgoski maj” Huberta Stróżyka został uwieczniony na płycie pt.”Amatorskie zespoły Związku Zawodowego Chemików” wydanej przez firmę Pronit (LP ZL 495).


 

    Z nowszych utrwalonych muzycznych dokonań muzycznego środowiska bydgoskiego w dziedzinie muzyki rozrywkowej trzeba wspomnieć o płycie „Piosenki bydgoskie”. Została ona wydana z okazji 660 rocznicy (2006 r.) ustanowienia praw miejskich dla Bydgoszczy. Wydawcą jej był Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy. Bydgoszcz to miasto gdzie działa Filharmonia Pomorska, Opera Nova, Akademia Muzyczna, ale jest to jednocześnie miasto gdzie działają dobre muzyczne zespoły rockowe, jazzowe, bluesowe. Wydawnictwo to kieruje uwagę na różnorodność dróg, którymi podążają bydgoscy młodzi muzycy – od popu do jazzu. Płyta ta jest dostępna w wypożyczalni zbiorów muzycznych Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy pod sygnaturą CD 8085.

    „Żyć i umrzeć w BDG” to album nagrany w 2013 roku przez Macieja Wacława „Schizmaćka”. Wraz z przyjaciółmi stworzył kompozycje z Bydgoszczą w tle. Znajdują się tu utwory, których akcja dzieje się w mieście, a także takie, w których jest wprost hołd składany naszemu miastu jak na przykład kompozycja „Nie ma takiej drugiej”.

    W 2016 roku ukazała się płyta pt. „Piosenki bydgoskie” zainicjowana przez tenora Piotra Trellę (umarł w październiku 2020 r.), byłego prezesa Klubu Środowisk Twórczych. Jego głównie staraniem doszło do realizacji tego wydawnictwa. Uświetniło ono 670-lecie Bydgoszczy. Znalazły się na niej znane już piosenki, skomponowane w XX w., ale umieszczono tu też wiele utworów, które istniały tylko na papierze. Zostały one zaaranżowane i nagrane na nowo jak np. "Wspomnienie o Bydgoszczy" sł - Maciej Dyakowski, muz. - Andrzej Szczypiński (obecnie profesor Akademii Muz. W Wiedniu). On, jego żona i córka są wykonawcami; "Bydgoska samba"- autor i wykonawca to Włodzimierz Szymański; "Tango z Łuczniczką" – sL. Zenoen Tomaszewski, muz. Jan Drzewiecki, wykonuje Joachim Perlik; "Nowa Bydgoszcz" – napisał Edmund Rogalski, wykonuje Agnieszka Glazik czy "Między Wisłą a Brdą" – sł. Zdisław Prus, muz. Paweł Grajnert.

     Materiał tutaj przedstawiony ukazuje tylko część muzycznego pejzażu Bydgoszczy - miasta muzyki, muzyków i fanów muzyki. Dobre byłoby wydanie minia-albumu z płytą DVD. Wydawnictwo zapoznawałoby turystów i mieszkańców naszego kujawskiego grodu z najbardziej charakterystycznymi hasłami i tematami muzycznymi związanymi z historią i kulturą Bydgoszczy. Omawiałoby zjawiska, które poprzez dźwięki stwarzają muzyczną aurę Bydgoszczy, a także te działania, które w sposób merytoryczny upowszechniają kulturę muzyczną. W opracowaniu tekstowym znalazłby się krótki zarys dziejów życia muzycznego naszego grodu, a także komentarze historyczne do jego dźwiękowych symboli. oraz krótkie omówienia dokonań i znaczenie najważniejszych zjawisk, miejsc, zespołów i instytucji działających na polu muzyki w naszym mieście. Na płycie znalazłyby się dźwięki, głosy i melodie najbardziej charakterystyczne dla naszego miasta np. kujawiak tańczony przez zespół „Ziemia Bydgoska”, dzwony Fary, hejnał, nagrania fragmentu koncertu orkiestry Filharmonii i Capelli Bydgostiensis, fragment przedstawienia zespołu Opery Nova, piosenki o Bydgoszczy itp. Znaczenie powyższego wydawnictwa to: edukacja mieszkańców, szczególnie młodzieży miasta i regionu; zwiększenie zainteresowania miastem i regionem mieszkańców Polski i Europy. Wydawnictwo to przyczyni się także do wzrostu poczucia tożsamości mieszkańców, pogłębi wiedzę o wkładzie naszego miasta i regionu dla kultury Polski i Europy, będzie działaniem na rzecz promocji miasta i regionu w kraju i za granicą.

    Bydgoszcz to muzyczna perła. Pozwólmy tej perle zabłysnąć pełnym blaskiem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz