Dziecięcy świat wiedzy/ takiesobieblogowanie.blogspot.com

piątek, 18 lutego 2022

Moda francuska - 1786/1787. Moda damska - nakrycia głowy

   Przed pojawieniem się czasopism modowych na początku XVIII wieku wiadomości o modzie były rozpowszechniane przez ludzi związanych z produkcją tkanin i ubrań. Krawcy objeżdżali siedziby bogatszych klientów i demonstrowali im najnowsze fasony. W krajach, które posiadały kolonie, wysyłano lalki ubrane w modele nowych strojów.


   „Pierwszym pismem z ilustrowanymi artykułami na temat aktualnej mody był galant Mercure z XVII wieku. Ale dopiero w następnym stuleciu pojawiły się oryginalne publikacje modow. Pierre de La Mésangère napisał w 1818 r., że najstarszym dziennikiem mody jest Le Cabinet des Nouvellistes, ou les Nouvelles du Tems mise en Figures, zawierający ogólny zbiór wszystkich ciekawostek, nowości i wydarzeń, które mają miejsce każdego miesiąca we wszystkich częściach Europy, z opis mody, ubioru, mebli,... datowany na rok 1728. Pierwsze pisma modowe pojawiły się więc w XVIII wieku . w szczególności Journal of taste, czyli kurier mody (miesięcznik wydawany w Paryżu od 1768 do 1770), Lady’s Magazine (od 1770) Londynie, Galeria francuskich mód i kostiumów założona przez Guillaume François Roger Molé ( 1742-1790), wydawany od 1778 w Paryżu i zawierający kolorowe druki , następnie Cabinet des modes (1785-1786), Magasin des mode (1786-1789), Journal der Moden rozpoczęty w 1786 w Niemczech.” [z Wikipedii pod hasłem Magazine de mode w tłumaczeniu na j. polski Magazyn modowy]
 
Page_de_titre_du_Cabinet_des_modes_1785._Gravure_Second_Cahier_Planche_III_Lecler_del._Duhamel_sculp.

Bertuch_Journal_des_Luxus

 

    Gdy ok. 1770 r. pojawiła się zamożna burżuazja, której majątek otwierał dostęp do najwyższych warstw społecznych, na dworze francuskim zapanowała moda pełna udziwnień i ekstrawagancji. Przez 10 lat królowały suknie na ogromnych rusztowaniach zwanych panier (Suknia angielska i suknia polska) i rozbudowane fryzury (nawet męskie peruki). Jednak w miarę przenikania się sfer dworskich i mieszczaństwa ekstrawagancje podkreślające różnice statusu społecznego utraciły znaczenie, a nabrały go względy praktyczne i wpływy mody angielskiej przeżywającej zmiany związane z rewolucją przemysłową. Znikają całkowicie krynoliny i ogromne fryzury, nakryciem głowy staje się dekorowany piórami i wstążkami kapelusz.

Oto kilka rycin modnych kapeluszy i czepków z Magasin des modes nouvelles françaises et anglaises 1786/87: